Martin Lechowicz - Darmocha

Darmocha 5

Strasznie lubimy darmowe rzeczy.

Ale mało kto zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw darmochy. I wcale nie chodzi o to, że się mniej docenia to co się ma, albo że się szybciej nudzi, kiedy się dostało bez wysiłku.

Najgorszym efektem jest to, że biorąc za darmo, tracisz rozeznanie i orientacje w tym, ile co jest warte.

No bo pomyśl: skąd byś wiedział co jest ile dla ciebie warte, gdybyś nie musiał za nic płacić?

Skąd na przykład możesz wiedzieć, która szkoła jest lepsza albo gorsza, jeżeli wszystkie są za darmo? Są rankingi, powiesz. Ale czytanie rankingu nic cię nie kosztuje. Nie znajdziesz odpowiedzi na pytanie: ile jestem w stanie dać tego co mam za taką szkołę?

Cen i ich informacyjnego znaczenia nie da się obejść rankingami. Tylko własny wysiłek, koszt, poświęcenie wyznacza dla każdego z nas prawdziwą wartość. Jeżeli zgadzasz się oddać komuś coś swojego, to tylko po to, żeby dostać w zamian coś cenniejszego. Jeżeli odmawiasz - to dlatego, że uznałeś to za nie dość wartościowe.

Czytając ten tekst poświęcasz swój czas - najcenniejsze co masz, nawiasem mówiąc. Możesz go poświęcić tylko na jedną rzecz na raz i nie ma zwrotów.

Po tym ja i ty możemy poznać, że ten tekst jest coś wart. Nie po ocenie, nie po lajkach, a po tym, że go czytasz i nie żałujesz. Lajki kosztują sekundę twojego czasu, przeczytanie - sto razy więcej.

Darmowe rzeczy psują nam rozeznanie. Bo odbierają możliwość rozróżniania między tym co cenne a tym co mierne, między tym na czym ci zależy, a tym co masz w dupie.

Nic dziwnego, że ludzie którzy długo żyją na darmowym albo w cieplarnianych, bezkosztowych warunkach (np. na koszt rodziców), z czasem obojętnieją, wpadają w apatię, gubią się. Coraz trudniej wybrać im kierunek, coraz trudniej w ogóle o czymkolwiek zdecydować. Bo nie wiedzą na czym im zależy. Nie płacą, więc nie wiedzą.

Możemy więc mówić, i nawet w to wierzyć, że zależy nam na kimś albo na czymś. Ale póki nie przyjdzie pora zapłacić za to, zrezygnować z czegoś, poświęcić coś, możemy tylko zgadywać.

Dlatego - płać.
Bo kiedy płacisz za coś, nadajesz temu wartość.

A lepiej jest mieć kilka rzeczy ale wartościowych i cennych, niż mnóstwo bezwartościowego dziadostwa.

O, taka poważna rzecz do przemyślenia, z okazji jesiennego chorowania.

 
Wpis kategorii "Blog", przedwczoraj, czytany 1420 razy, komentarzy: 5
Poprzedni
comments powered by Disqus

Kapitalizm w Polsce 3

Ci, którzy pamiętają moje dawne programy "Masa Krytyczna" lub "Lewatywa mózgu" ucieszą się na wieść, że od dziś w czwartki będę nawijać na żywo w nowym programie o nazwie "Non gradus anus rodentum".

W skrócie: anus.

Będzie to w program o wolności, własności i jędrności. Program z udziałem słuchaczy, którzy powiedzą co naprawdę myślą! Program, w którym nie boimy się powiedzieć twardo: liberum anus!  

Co nas uczy Powstanie Warszawskie 6

Jacek Czubacki, autor bloga historycznego, zrobił zwięzłą analizę tego jak doszło do Powstania Warszawskiego.

Wynika z niej, że kierownictwo podziemnej Polski dzieliło się na patriotów-realistów i patriotów-romantyków. Realiści brali pod uwagę rzeczywistość, romantycy tylko własne fantazje.

Zupełnie jak dzisiaj.

Głównym architektem powstania byli gen. Okulicki. Z opisu przypomina nieco Kaczyńskiego: oderwany od rzeczywistości psychopata, z mesjańskim poczuciem narodowej misji, ślepo wierzący w swoje idealistyczne wizje.  

Zobacz też:

Jak działa BitCoin? 58

Pewnie coś tam słyszałeś: jest gdzieś jakiś BitCoin i robi się popularny. Co to jest BitCoin? Jakieś komputerowe, wirtualne pieniądze. Może nawet zacząłeś czytać gdzieś artykuł na ten temat, ale odpadłeś w akapicie gdzie gość zaczął gadać o szyfrowaniu AES prywatnego klucza 512-bitowym hashem.

Krótko mówiąc: prawdopodobnie nie wiesz jak działa BitCoin i podchodzisz do niego jak do Biblii: normalny człowiek nie zrozumie, więc lepiej nie tykać. Wielu ludzi uważa, że to taka nowa zabawka dla fanatyków komputerowych.

Wpis kategorii "Blog", 2 lata temu, czytany 8003 razy, komentarzy: 58

Więcej...

Albo zobacz to:

Człowiek kontra drzewo 7

Mówi się, że życie człowieka jest bezcenne. Jakie to piękne, aż mi łza pociekła. Zaraz ją złapię i wleję do słoika, bo też bezcenna - co już udowodniła wieki temu królowa Jadwiga mówiąc do małżonka: "kto im łzy powróci?"

W tej drugiej rzeczywistości, tej prawdziwej, w której 2+2=4, wszystko ma swoją cenę. Życie człowieka też.

Wpis kategorii "Blog", 4 lata temu, czytany 1002 razy, komentarzy: 7

Więcej...

Site is hosted on HostGator in USA. © 2014 Martin Lechowicz
Property of Liberty Media Limited (07572785), 145-157 St John Street, EC1V 4PW London, UK