Przez robienie czegoś, czego nikt rozsądny nie robi.

Rozsądek bowiem każe zabierać się tylko za to, co inni już wcześniej zrobili i co im się udało. Inaczej byłoby nierozsądne. Rozsądek każe jeździć po drogach życia tylko z GPS-em, głównymi drogami, które są na mapie wyraźnie i na czerwono, i gdzie stacja benzynowa stoi co minimum 50km. I oczywiście rozsądek każe zakupić na to wszystko ubezpieczenie.

Sram na taki rozsądek.

Ale, że sranie samo z siebie jest zupełnie niekonstruktywne, usiłuję też coś budować. Eksperymentować. Testować. Popełniać błędy. Poszukać miejsc, gdzie sam mogę zbudować jakąś drogę. Bo jazda z GPS-em po głównych drogach, oznaczonych na mapie wyraźnie i na czerwono, jest przeraźliwie nudna.

Próbowałem pisania, nagrywania, radia, piosenek – ale ciągnie mnie do filmów. Tym razem postanowiłem spróbować namówić drugiego takiego nawalonego jak ja, co w kupie siła (albo odwrotnie). Coś robić razem jest trudno. Ale jeżeli wszystko się zazębi jak trzeba, to efekt całości nie jest sumą dwóch części składowych – jest sumą części do drugiej potęgi!

Każdy kto próbował działać w zespołach, gdzie ludzie umieją współpracować, musiał zauważyć to zjawisko. Efekt syngergii. Na styku dwóch niezależnych twórczych światów pojawia się coś zupełnie nowego. I to coś może okazać dużo większe niż oba światy, z których pochodzi.

Dlatego się nauczyłem tak lubić współpracę. Pomimo mojego zaawansowanego indywidualizmu. A może właśnie dzięki niemu – bo ktoś, kto nie wierzy w siebie, nie będzie dobrze współpracować. Będzie się albo podporządkowywać, albo podporządkowywać sobie innych. A to nie o to chodzi.

A piszę o tym, bo postanowiłem namówić Dem’a (tego od Duże Ilości Naraz Psów), żeby spróbować pobawić się w scenarzenie, aktorzenie i filmowanie razem. Nie mam bladego pojęcia co z takiego połączenia może wyrosnać. Może nic. A może jakaś niewiarygodna niedorzeczność. Albo kompletne wariactwo. Kto wie.

Pobawiliśmy się więc z kamerą, i oto wynik: przedstawiam pierwszy w Polsce video-wywiad z twórcą najpopularniejszego web-komiksu w Polsce!

Podziel się z głupim światem