Kto to jest Ewa Szumańska?

Jeżeli jesteś trochę starszy to może trafiłeś kiedyś na serię „Z pamiętnika młodej lekarki„. Jeżeli nie, to posłuchaj. Są krótkie, mają bardzo charakterystyczny klimat, nieprzeciętnie inteligentny humor i olbrzymi dystans. Pamiętajcie, że te historyjki powstały w sztywnych jak beton czasach PRL-u i musiałby jeszcze przejść przez komunistyczną cenzurę. Jak się okazuje było z tym sporo problemu.

Głos tej młodej lekarski to właśnie Ewa Szumańska. Autorem tekstów też jest Ewa Szumańska.

Tyle się tego nasłuchałem, ale dopiero niedawno zaciekawiło mnie kim w ogóle była ta cała Ewa Szumańska. No bo kim trzeba być, żeby pisać takie teksty i grać taką lekarkę? I skoro tak fajnie pisała i aktorzyła, to dlaczego nikt jej nigdy nie widział? Dlaczego mało kto ją kojarzy?

Okazało się, że dobrze trafiłem: Ewa była faktycznie nieprzeciętna i to jak. Trafiłem najpierw coś o Powstaniu Warszawskim, a potem na dziwne kawałki informacji, o tym jak to Ewa wyleciała z radia, bo kazała się wypchać ludziom, którzy chcieli jej robić lustrację. Napisała wtedy tak:

„Chcę się w ten sposób pożegnać z moimi słuchaczami, ponieważ nie podpisałam pisemka, które należało podpisać, aby udowodnić, że się nie jest wielbłądzicą.”

Ewa Szumańska

Jak ktoś tak pisze to musi być ciekawy!

Poszperałem dalej i w końcu znalazłem w jakimś zmurszałym kącie internetu radiowy reportażyk o Ewie Szumańskiej, na który składają się wywiady z nią i wspomnienia ludzi, którzy ją znali. Obraz życia tej Ewy był dla mnie strasznie inspirujący. Może dla ciebie też będzie?

Tutaj link do reportażu o Ewie Szumańskiej.

Tekst Dlaczego Ewa Szumańska była szczęśliwa napisał Martin na To Be Happy.

Podziel się z głupim światem